Neony giętkie – o co tu chodzi?

Zasada działania

Elektrolumiscencyjne przewody składają się z szeregu koncentrycznych warstw z których każda spełnia inne zadanie. W samym środku jest drut miedziany. Drut miedziany jest pokryty elektroluminescencyjnym luminoforem. Dwa bardzo cienkie druciki są owinięte wokół warstwy luminoforu. Następnie są dwie warstwy z tworzywa sztucznego z których pierwsza (wewnętrzna) może być przezroczysta lub kolorowa. Przeznaczenie każdej z tych warstw jest następujące: Środkowy miedziany drut i dwa cienkie druciki połączone razem dostarczają moc. Miedziany drut także zapewnia wytrzymałość mechaniczną, i jest używany jako podłoże na którym osadzony jest luminofor. Luminofor jest kluczowym elementem przewodu; emituje światło kiedy podlega działaniu pola elektrycznego. Wewnętrzna warstwa tworzywa sztucznego zabezpiecza luminofor i w niektórych przypadkach jest używana do filtrowania światła wytworzonego przez luminofor dla uzyskania określonego koloru. Zewnętrzna warstwa tworzywa sztucznego stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Luminofor jest bardzo wrażliwy na wilgoć; dwie warstwy tworzywa sztucznego stanowią dobre zabezpieczenie przed wilgocią. Neonowe przewody mogą być zasilane przez dowolne źródło. Moc jest dostarczana za pomocą miedzianego drutu i dwóch cienkich drucików (połączonych razem). Przepływ prądu powoduje powstanie pola elektrycznego wewnątrz luminoforu co wywołuje świecenie. Wysokie napięcie w zakresie 100V jest potrzebne do tego aby przewody świeciły się dostatecznie jasno. Napięcie może być podawane przez falownik, sieć zasilającą (gniazdko w ścianie), wzmacniacz audio, prądnicę itd. Jeżeli napięcie nie jest dostatecznie wysokie (tak jak w przypadku średniej mocy wzmacniacza audio) ,można je podwyższyć za pomocą transformatora. Kiedy przewody podłączone są do źródła wysokiego napięcia jak sieć zasilająca (gniazdko), należy użyć bezpiecznika lub opornika o odpowiednich parametrach w celu zabezpieczenia się przed niebezpieczeństwem wystąpienia zwarcia w obwodzie.

Neonowe przewody działają podobnie do kondensatora ,z reaktancją pojemnościową proporcjonalną do długości odcinka przewodu. Co oznacza że przy stałym napięciu zużycie mocy jest proporcjonalne do częstotliwości. Wydajność świecenia jest również w przybliżeniu proporcjonalna do częstotliwości.

Widmo promieniowania wytwarzanego przez świecące przewody zależy od częstotliwości prądu. Filtrowanie (kolor wewnętrznej warstwy tworzywa sztucznego) ma mały wpływ na zmiany koloru. ”Aqua” (zimny niebieski) przewód jest bardzo wrażliwy; ten kolor może się zmieniać od ciemno-zielonego do ciemno-niebieskiego przy zmianach częstotliwości prądu od 60Hz do 6kHz. Aby utrzymać stałą pojemność, stałą jasność świecenia przy zmiennej częstotliwości napięcie musi także się zmieniać, z wysokiego napięcia przy małej częstotliwości do niskiego napięcia przy wysokiej częstotliwości.

Parametry techniczne

  • Kolor świecenia: biały, turkusowy, żółty, czerwony, ultramaryna, zielony
  • Temperatura pracy / przechowywania: -20°C – 55°C / -40°C – 65°C
  • Min. średnica zakręcania: 17 mm
  • Kąt skręcania: max. 30°/m
  • Napięcie zasilania: max. 130V (AC)
  • Prąd średni: 50mA (AC)
Przykładowe częstotliwości60 Hz400 Hz2000 Hz
Intensywność świecenia przy 100Vturkus8 cd/m²41 cd/m²116 cd/m²
czerwony2 cd/m²10 cd/m²39 cd/m²
żółty6 cd/m²19 cd/m²72 cd/m²
Trwałość przy 100Vturkus25000 h5700 h1600 h
czerwony20000 h5700 h1600 h
żółty20000 h5700 h1600 h
Zużycie prądu
na 1 m węża
turkus0,13 mA/m1,12 mA/m5,94 mA/m
czerwony0,19 mA/m1,47 mA/m7,84 mA/m
żółty0,27 mA/m1,90 mA/m9,76 mA/m

Standardowe przetworniki pracują przy napięciu wyjściowym 100V i częstotliwości około 1000Hz. Po upływie 2500 godzin, przy napięciu zasilającym 100 V i częstotliwości 1500 Hz jasność neonu osiąga w przybliżeniu połowę pierwotnej wartości.

Do neonów giętkich przewidziane są przetworniki zasilane z baterii 1,5v oraz zasilane napięciem 12V. Dostępne są też akcesoria montażowe.

Podobne artykuły